W dniu 26.09.2024 r. w Olsztynku została zorganizowana konferencja pt.:”Bezpieczeństwo online i offline: cyberprzemoc, jako problem społeczny„.
Konferencja, będąca kulminacyjnym wydarzeniem projektu pt.: „Partnership for the development of educational tools tackling gender-based cyber violence”, zorganizowana we współpracy z maltańską fundacją Victim Support Malta (VSM), poruszyła narastający problem przemocy cyfrowej, w tym przemocy wobec kobiet. Projekt, którego celem było opracowanie narzędzi edukacyjnych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę i zagrożenia związane z przemocą w świecie online, a także dostarczenie konkretnych rozwiązań dla jej przeciwdziałania.
W dobie globalnej cyfryzacji, dostęp do nowych technologii daje wiele możliwości, ale jednocześnie otwiera pole do nadużyć. Przemoc cyfrowa, szczególnie wobec kobiet, przybiera różne formy – od stalkingu, gróźb, cyberprześladowania, po udostępnianie intymnych materiałów bez zgody ofiary. Kobiety stają się często celem takich działań ze względu na płeć, co dodatkowo nasila wiktymizację w świecie online. Przemoc ta nie ogranicza się jedynie do świata wirtualnego – często przenika ona do codziennego życia, pogłębiając poczucie zagrożenia i izolacji. Dlatego tak ważne są działania prewencyjne, edukacyjne oraz wsparcie osób dotkniętych tym problemem.
Konferencja miała na celu nie tylko zdiagnozowanie problemu, ale także zainspirowanie uczestników do podjęcia konkretnych działań, które mogą przyczynić się do ograniczenia przemocy cyfrowej wobec kobiet. Dzięki współpracy z międzynarodowymi partnerami, jak Victim Support Malta, możliwe jest rozwijanie skutecznych narzędzi wsparcia i prewencji.
Konferencja została współfinansowana ze środków UE z programu Erasmus Plus w ramach projektu pt.: „Partnership for the development of educational tools tackling gender-based cyber violence”, realizowanego przez partnerstwo: Stowarzyszenie DROGA oraz maltańską fundację Victim Support Malta.