Postępy we wdrażaniu europejskiej Dyrektywy o Prawach Ofiar – Belgia

Zacznijmy od dwóch „prostych” pytań: Jak dobrze radzimy sobie z ochroną ofiar w całej UE i czy Dyrektywa UE o Prawach Ofiar działa w praktyce?

Nasze ustalenia z projektu BeneVict ujawniają osiągnięcia oraz najtrudniejsze wyzwania, przed którymi stoją państwa członkowskie UE w zakresie wdrażania dyrektywy.

BeneVict to projekt, który ma na celu wsparcie globalnej potrzeby posiadania wiarygodnych i opartych na dowodach argumentów na rzecz postępu w zakresie praw ofiar w całej UE.

W latach 2022-2023 partnerstwo BeneVict przeprowadziło badania w 26 państwach członkowskich UE, aby ocenić wdrażanie Dyrektywy o Prawach Ofiar, 10 lat po jej ustanowieniu. W ciągu najbliższych kilku tygodni VSE będzie dzielić się kluczowymi ustaleniami i wnioskami z tych badań przeprowadzonych na poziomie europejskim.

Ostatecznie te ustalenia mogą stanowić podstawę do starannego przemyślenia, na poziomie krajowym i unijnym, w jaki sposób prawa ofiar są realizowane (lub nie) oraz jakie działania w przyszłości są potrzebne do poprawy ich sytuacji.

*W 2012 roku przyjęto Dyrektywę UE o Prawach Ofiar, aby zapewnić, że ofiary z całej Europy cieszą się swoimi prawami i mają równy dostęp do usług wsparcia. Państwa członkowskie były zobowiązane do transpozycji Dyrektywy o Ofiarach do swojego kontekstu krajowego i jej praktycznego wdrażania, aby ofiary mogły korzystać z praw w niej zawartych do 16 listopada 2015 roku. Jednak do tej pory państwa członkowskie nie ustanowiły w pełni odpowiednich procedur i mechanizmów do wprowadzenia Dyrektywy w życie.

Dowiedz się więcej na: https://victim-support.eu/what-we-do/our-projects/ongoing/benevict