Z dniem 17 marca 2025 r. rusza kampania społeczna przeciwko mowie nienawiści #najpierw głowa, potem mowa. Kampania ma za zadanie informowanie o negatywnych skutkach mowy nienawiści oraz nieodpłatne wsparcie prawne i psychologiczne osób pokrzywdzonych mową nienawiści.

Przestępstwa z nienawiści są czynami motywowanymi uprzedzeniami wobec określonych grup społecznych i mogą obejmować naruszenie różnych dóbr prawnych, takich jak życie, zdrowie, mienie czy nietykalność cielesna. Choć w prawie występują różne określenia tych przestępstw, ich wspólną cechą jest dyskryminacyjna motywacja sprawcy oraz atak na osoby przynależące do wybranych grup. Warto przypomnieć, że przestępstwa z nienawiści wymierzone są w przyrodzoną godność człowieka, która jest źródłem jego praw i wolności. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej w art. 31 ust. 2 wskazuje, że „każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych”.
Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy proszone są o kontakt z Olsztyńskim Telefonem Zaufania nr 19288 czynnym całą dobę przez siedem dni w tygodniu.
Kampania będzie realizowana w Polsce i we Włoszech przez stowarzyszenie DROGA, spółdzielnię socjalną Labins, Federację Organizacji Socjalnych FOSa, Stowarzyszenie Kobieta Na Plus, Stowarzyszenie Nigdy Więcej oraz Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie.
Kampania została dofinansowana ze środków UE z programu Erasmus Plus w ramach projektu „Upskilling organisational potential of stakeholders in providing grassroots services to victims of hate crimes”.
