Uzależnienia cyfrowe młodzieży

W dniach 24-25 lutego 2025 r. w Saint Brieuc eksperci stowarzyszenia DROGA: Krzysztof Rubas i Anna Piotrowska prowadzili szkolenia z zakresu wdrażania programów prewencyjnych dotyczących cyfrowych uzależnień młodzieży. Szkolenia były skierowane do przedstawicieli francuskich organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych oraz placówek edukacyjnych. W spotkaniu wzięło udział łącznie 42 osoby.

Czym są uzależnienia behawioralne?

Uzależnienia behawioralne to rodzaj zaburzeń, w których określone zachowania stają się kompulsywne i trudne do kontrolowania, mimo negatywnych konsekwencji. W przeciwieństwie do uzależnień chemicznych, takich jak alkoholizm czy narkomania, nie wiążą się one z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Do najczęściej diagnozowanych uzależnień behawioralnych wśród młodzieży należą:

  • uzależnienie od gier komputerowych,
  • uzależnienie od mediów społecznościowych,
  • kompulsywne zakupy online,
  • nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego,
  • zaburzenia odżywiania o podłożu kompulsywnym.

Skutki uzależnień behawioralnych

Konsekwencje uzależnień behawioralnych mogą być równie poważne jak w przypadku uzależnień od substancji. Mogą one prowadzić do izolacji społecznej, problemów w nauce, obniżonej samooceny, zaburzeń snu oraz trudności w funkcjonowaniu emocjonalnym. Długotrwałe uzależnienia mogą również prowadzić do depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych, co podkreśla konieczność skutecznych działań prewencyjnych.

Szkolenie stanowiło element projektu pt.: „Developing and promoting participatory educational tools for resilience and prevention of behavioural addictions in youth”, którego zadaniem jest opracowanie narzędzi edukacyjnych na rzecz bardziej odpornych społeczności lokalnych w zakresie zapobiegania uzależnieniom behawioralnym wśród młodzieży oraz budowania wspólnych zdolności do radzenia sobie z tym problemem.

Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus Plus. przez francuską organizację Rich’ESS oraz stowarzyszenie DROGA.