Obszary wsparcia

Misją stowarzyszenia DROGA jest ochrona praw człowieka w obszarze wspierania ofiar przestępstw oraz osób z ich otoczenia.

Udzielamy bezpośredniej pomocy prawnej i psychologicznej ofiarom przestępstw oraz podejmujemy działania rzecznicze na rzecz poprawy ich sytuacji i prowadzimy kampanie społeczne.

Podejmujemy się realizacji zadań w zakresie integracji społecznej, ochrony i promocji zdrowia, pracy socjalnej, profilaktyki i leczenia uzależnień, ze szczególnym uwzględnieniem grup podwyższonego ryzyka. 

  1. Uzależnienia to stan, w którym osoba staje się zależna od substancji (np. alkoholu, narkotyków) lub określonych zachowań (np. korzystania z internetu, hazardu), co prowadzi do utraty kontroli nad tymi czynnościami. Uzależnienie wpływa na fizyczne, psychiczne i społeczne funkcjonowanie osoby, a jego skutki mogą być długotrwałe i destrukcyjne. Stowarzyszenie DROGA posiada kompetencje w zakresie prowadzenia działań w obszarze zarówno uzależnień od związków chemicznych. Uzależnienia behawioralne to rodzaj zaburzeń psychicznych, które charakteryzują się nadmiernym, kompulsywnym wykonywaniem określonych czynności, prowadzącym do negatywnych konsekwencji w życiu osobistym, społecznym czy zawodowym. W przeciwieństwie do uzależnień od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne dotyczą zachowań, takich jak korzystanie z internetu, granie w gry komputerowe, zakupy, hazard czy nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych.
  2. Cyberprzemoc to forma przemocy psychicznej realizowana za pośrednictwem narzędzi elektronicznych, takich jak Internet, media społecznościowe, komunikatory czy telefony komórkowe. Polega na świadomym, intencjonalnym i powtarzającym się działaniu mającym na celu zaszkodzenie drugiej osobie, naruszenie jej godności, prywatności lub bezpieczeństwa.
  3. Przemoc domowa to forma przemocy, która występuje w relacjach rodzinnych lub bliskich, takich jak małżeństwo, partnerstwo czy opieka nad dziećmi. Charakteryzuje się nadużyciem siły fizycznej, emocjonalnej, psychicznej, ekonomicznej lub seksualnej w celu kontrolowania lub zastraszania członków rodziny. Przemoc domowa nie zna ograniczeń wiekowych, płciowych, kulturowych czy ekonomicznych, choć statystycznie częściej dotyczy kobiet jako ofiar.
  4. Współuzależnienie to stan emocjonalny, behawioralny i społeczny, w którym osoba bliska osobie uzależnionej (np. od alkoholu, narkotyków czy hazardu) przejmuje na siebie odpowiedzialność za jej problemy i funkcjonowanie. Współuzależnieni często poświęcają swoje potrzeby, by chronić lub wspierać osobę uzależnioną, co prowadzi do negatywnych skutków dla ich zdrowia psychicznego i życia codziennego.
  5. Mowa nienawiści to forma komunikacji, która wyraża nienawiść, wrogość, dyskryminację lub uprzedzenia wobec określonej grupy ludzi lub jednostki ze względu na ich cechy, takie jak rasa, narodowość, religia, płeć, orientacja seksualna, niepełnosprawność czy pochodzenie społeczne. Może przyjmować różne formy, w tym obraźliwe komentarze, groźby, oszczerstwa, a także szerzenie fałszywych informacji mających na celu wzbudzenie nienawiści.