UPGO – mowa nienawiści

Celem projektu „Upskilling organisational potential of stakeholders in providing grassroots services to victims of hate crimes” jest stworzenie narzędzi edukacyjnych pozwalających na rozwój bardziej odpornych społeczności lokalnych oraz budowanie potencjału organizacji partnerskiej w zakresie przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści, a co za tym idzie doskonalenie umiejętności specjalistów i interesariuszy zajmujących się przestępstwami w obszarze zapobiegania i raportowania mowy nienawiści. Umożliwi to docelowo wprowadzenie zmian i wyposażenie lokalnych i regionalnych instytucji i organizacji pozarządowych w kompetencje które umożliwią stawienie czoła wyzwaniom związanym ze wszystkimi skutkami mowy nienawiści.

W ramach projektu przewidziane są szkolenia skierowane do organizacji pozarządowych oraz innych zainteresowanych instytucji w zakresie rozpoznawania zjawiska mowy nienawiści i używania narzędzi o charakterze pedagogicznym, semantycznym i prawnym. Projekt pozwoli na utworzenie koalicji organizacji i instytucji z kraju i z zagranicy, które będą przeciwdziałać psychologicznym skutkom mowy nienawiści oraz ich zgłaszania właściwym organom.

Projekt będzie realizowany w okresie od 1 listopada 2023 r. do 30 kwietnia 2025 r.

Projekt jest realizowany w partnerstwie z włoską organizacją Lab.in.s z Turynu przy wsparciu programu Erasmus Plus.

Działania projektowe:

W dniach od 30 listopada do 3 grudnia 2023 r. gościliśmy w Olsztynku i Olsztynie przedstawiciela spółdzielni społecznej Lab.in.s z Turynu – Andrea Serafiniego. Wizyta miała na celu inaugurację i zaplanowanie wspólnych działań w nowym projekcie pt.:”The upskilling organisational potential of stakeholders in providing grassroots services to victims of hate crimes”.


W dniach 05-08.03.2024 r. Stowarzyszenie DROGA przy wsparciu MOPS w Olsztynku zorganizował międzynarodowe seminarium poświęcone mowie nienawiści pt.:”Mowa nienawiści to nie wirtualna rzeczywistość” w którym udział wzięli przedstawiciele Lab.in.s – włoskiej spółdzielni socjalnej zajmującą się tematyką przeciwdziałania mowie nienawiści. W trakcie czterech dni seminarium stanowiącego część projektu pt.:”Upskilling organisational potential of stakeholders in providing grassroots services to victims of hate crimes” udział w nim wzięło 40 osób, w tym Burmistrz Olsztynka Pan Robert Waraksa, przedstawiciele PCPR w Olsztynie, Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, pedagodzy, terapeuci, nauczyciele, pracownicy socjalni, przedstawiciele organizacji pozarządowych.


Dołącz do polsko-włoskiej koalicji organizacji wspierających ofiary mowy nienawiści!

Mowa nienawiści narusza podstawowe prawa człowieka osób. Opinie mogą obrażać, szokować lub niepokoić, ale nie mogą podżegać do przemocy, wrogości i dyskryminacji. Dlatego tak istotny jest podjęcie działań naprawczych i stworzenie koalicji organizacji i instytucji podejmujących działania na rzecz wsparcia ofiar mowy nienawiści, w tym zapewnienia odpowiedniej pomocy psychologicznej i prawnej.

Jeśli chcesz pomóc i włączyć się do działania, masz doświadczenie w tym obszarze, lub możesz nam pomóc, dołącza do nas. Organizujemy sieć wsparcia, kampanię społeczną oraz bezpłatne szkolenia w Polsce i we Włoszech wraz ze wsparciem psychologicznym i prawnym ofiar.

Skontaktuj się z nami! Czekamy!

Działanie stanowi element projektu „Upskilling organisational potential of stakeholders in providing grassroots services to victims of hate crimes” i jest współfinansowane ze środków programu Erasmus Plus.


W dniach od 1 do 4 października 2024 r. w Turynie odbyło się szkolenie poświęcone tematyce przeciwdziałania mowie nienawiści zorganizowane przez Labins. Tematem szkolenia było przedstawienie prawnych i społecznych aspektów wsparcia osób dotkniętych mową nienawiści oraz podejmowanie działań zapobiegawczych i ochronnych przez instytucje i organizacje oraz planowanie oddolnych kampanii społecznych.

Przedstawiono również funkcjonowanie sieci wsparcia dla ofiar mowy nienawiści stworzoną w regionie Piemont przy wsparciu samorządu regionalnego i organizacji pozarządowych. W trakcie swojej prezentacji Diego Sarno, przedstawili regionalne ramy prawne, a Pietro Favaretto z organizacji Sermais omówił rolę społeczeństwa obywatelskiego w przeciwdziałaniu mowie nienawiści. Giacomo Molinari z ACMOS podzielił się doświadczeniami w tym obszarze, a Ilaria Zomer z organizacji Sereno Regis Torino przedstawiła bezpośrednie doświadczenia z wdrażania tej polityki. Trzeci dzień szkolenia koncentrował się na aspektach prawnych związanych z ściganiem przestępstw mowy nienawiści oraz sposobom zgłaszania tych przestępstw, pomocą psychologiczną dla ofiar oraz rozumieniu granicy pomiędzy wolnością słowa a ograniczaniem mowy nienawiści. Adwokat Paola Fiero wyjaśniła prawne aspektów walki z mową nienawiści we Włoszech, pokazując, jak sądy radzą sobie z takimi przestępstwami i jakie kary są przewidziane dla sprawców. 

W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele organizacji i instytucji tj. Federacja Organizacji Społecznych (FOSa), Stowarzyszenie Kobieta Na Plus, Fundacja Daleki Zasięg, Stowarzyszenie Nigdy Więcej, przedstawiciele polskiej policji oraz Stowarzyszenie DROGA.

Poniżej relacja zdjęciowa z sesji szkoleniowych oraz materiały szkoleniowe: