Educational tools tackling gender-based cyber violence

The project „Partnership for the development of educational tools tackling gender-based cyber violence” aims at creating educational tools that will enable the prevention and combat of gender-based violence (GBCV) by developing new skills, and building the capacity of the partnering organization to work transnationally. The project intends to upgrade a set of new ICT skills and enable change at the individual and organizational level that will transform them into full-fledged entities being able to face the future challenges linked with the upcoming new forms of GBCV.

Project is cofinanced by European Union within the Erasmus Plus program and run in cooperation with Victim Support Malta (VSM).

DZIAŁANIA PROJEKTOWE:

Szkolenia przeprowadzone przez maltańską fundację VSM pt.: „Tematyka przeciwdziałania przemocy cyfrowej wobec kobiet w mediach społecznościowych” odbyły się w dniach 24-29 wrzesień 2023 r. Szkolenia miały za zadanie zaprojektowanie treści internetowych do użycia treści przyszłej kampanii, która będzie realizowana przez fundację VSM oraz Stowarzyszenie DROGA w 2024 r.

W dniach od 3 do 7 lipca 2023 r. w Attard na Malcie miało miejsce szkolenie przeprowadzone przez fundację VSM dla członków stowarzyszenia DROGA, której celem było wspólne przygotowanie tworzenia narzędzi na rzecz realizacji oddolnych kampanii społecznych przeciwko nękaniu w Internecie. Szkolenie dotyczyło również kwestii z nimi powiązanych tj. bezpieczeństwa w Internecie, specyfiki planowania, realizacji i oceny efektywności tematycznych kampanii społecznych w mediach społecznościowych tj. Instagram i Facebook, tworzenie treści cyfrowych oraz włączenie innych organizacji i instytucji działających do wspólnego działania.

W dniach 26-30 marca 2024 r. przebywała z wizytą w Olsztynku i Olsztynie delegacja przedstawicieli maltańskiej fundacji Vicitim Support Malta (VSM). Wizyta miała związek z realizowanym wspólnie projektem dotyczącej nękania cyfrowego ze względu na płeć pt.:”Partnership for the development of educational tools tackling gender-based cyber violence”. W trakcie wizyty pracowaliśmy nad programem przeciwdziałania przemocy cyfrowej, przyszłą kampanią społeczną w tym obszarze oraz gromadzeniem danych na temat przestępstw cyfrowych ze względu na płeć popełnianych w Polsce i na Malcie, co przyczyni się do zmniejszenia akceptacji społecznej dla przemocy cyfrowej, której ofiarami są z większości przypadków, kobiety.

Wkrótce w ramach projektu następne wydarzenie – seminarium eksperckie na Malcie (31 maja br.) oraz czerwcowa kampania społeczna i konferencja zamykająca projekt (wrzesień br.).

Activities
The project implementation will be broken down into five work packages (WP) which will lead to producing the project’s planned activities:
WP1: Preparing educational tools and increasing professional skills of the partnership staff members
WP2: Empowering communities and local stakeholders on gender-based cyber violence through pretesting and pilot actions
WP3: Preparing for mobilities and networking activities
WP4: Communication and dissemination actions
WP5: Project management.

Impact
The project expected deliverables will be as follows:
1) three training schemes for the staff members and professionals of the partnership on GBCV
2) a final publication
3) a pilot action supported by testing and report on how to run social awareness campaigns tackling gender-based cyber violence addressed to local stakeholders
4) a set of graphics and text materials on GBCV ready-to-used social media
5) a thematic seminar for 40 participants dedicated to ICT gender-based violence issues.